Menu

CaldoStrefa wiedzyPoradyZabezpieczenia szachtu za pomocą płyt silikatowo-cementowych PROMAT PROMATECT-L500

Zabezpieczenia szachtu za pomocą płyt silikatowo-cementowych PROMAT PROMATECT-L500

Udostępnij

Jednym ze sposób jest zabezpieczenie szachtu ogniochronnymi płytami silikatowo-cementowymi PROMATECT-L500. Można używać ich do instalacji oddymiających żelbetowych, murowanych i mieszanych.

Jaką grubość zastosować?

Należy pamiętać, że minimalna grubość ścian, które będą zabezpieczane, musi wynosić:

  • 120 mm – ściany żelbetowe;
  • 115 mm – ściany z bloczków z betonu komórkowego;
  • 120 mm – ściany z cegły ceramicznej;
  • 160 mm – ściany z bloczków betonowych drążonych i bloczków silikatowych drążonych;
  • 180 mm – ściany z pustaków ceramicznych.

Takie ściany można zabezpieczyć płytą PROMATECT-L500 o grubości 20 mm.

Jak zamontować płyty do szachtu żelbetowego lub murowanego?

Płyty PROMATECT-L500 mocuje się do ścian szachtu za pomocą stalowych kotew (dobijanych lub wkręcanych) – 8 sztuk na płytę o powierzchni 3 m2 (min. 3 sztuki na m2). Kotwy powinny być zagłębione w ścianach na co najmniej 50 mm. Należy pamiętać, że w przypadku wyboru długości kotew trzeba wziąć uwagę także głębokość płyty i ewentualnej dodatkowej izolacji – w tym wypadku stosowana jest też podkonstrukcja.

Jeśli nie jesteś pewny, że dobrze wybrałeś, zawsze możesz skontaktować się z doradcą techniczno-handlowym z najbliższego oddziału CALDO i skonsultować decyzję.

Administratorem podanych danych osobowych jest CALDO-IZOLACJA Sp. z o.o. działająca w ramach Grupy CALDO. Informacje dotyczące Grupy oraz zasad przetwarzania danych, celów, podstaw i uprawnień znajdują się w Polityce Prywatności.

Płyty umieszczane na ścianie kanału oddymiającego powinny szczelnie przylegać do siebie. Spoiny między nimi należy zabezpieczyć klejem Promat K84, który zapewnia odpowiednią dymoszczelność. Wokół kotew mocujących płyty do szachtu nie jest konieczne stosowanie kleju, ale to dobra praktyka.

Płyty PROMATEC-L500 można z powodzeniem dostosowywać do wymaganych wymiarów. Wystarczą narzędzia, które są stosowane do obróbki drewna. Dopuszczalne jest wiercenie, przycinanie i frezowanie. Należy zwrócić uwagę na to, że przy obróbce płyt powstaje pył, który na bieżąco powinien być odciągany.

Porada: Być może czytasz ten artykuł przed postawieniem szachtu. Zastanów się czy nie lepiej postawić kanał o mniejszej grubości ściany i zabezpieczyć go odpowiedniej grubości płytami PROMATECT®-L500.

Czy płyty możną łączyć z izolowaniem wełną?

Zdarza się jednak, że sama płyta może nie być wystarczająca do zabezpieczenia szachtu. Dzieje się tak wtedy, gdy kanał oddymiający graniczy bezpośrednio z pomieszczeniami użytku codziennego (mieszkania, biura). Szacht jest prowadzony do samego dachu. W zimniejszych porach roku może dostawać się do niego zimne powietrze. Jeśli kanał oddymiający nie będzie właściwie zabezpieczony termicznie, będzie to skutkowało przenikaniem zimna przez ściany. Na ścianie zacznie pojawiać się wilgoć i doprowadzi to do rozwoju pleśni. Dodatkowo pomieszczenie przylegające zacznie się oziębiać. Spowoduje to zwiększenie zużycia energii do ocieplenia pomieszczenia i większe rachunki.  Konieczne jest zatem użycie izolacji termicznej.

Montaż pasm i płyt PROMATEC®-L500 z izolacją termiczną

Należy ułożyć najpierw pasma montażowe PROMATEC®-L500 wykonanych z płyty, mające szerokość minimum 100 mm. Głębokość oferowanych pasm to 20, 25, 30, 40 i 50 mm. Grubość pasm musi odpowiadać głębokości izolacji termicznej. Co w wypadku, gdy głębokość izolacji przekracza 50 mm? Należy wtedy zastosować więcej warstw pasm.

Pasma mogą być układane pionowo lub poziomo.  Ich rozstaw powinien wynosić 600 mm. Mocowane są za pomocą stalowych kotew (minimalny rozmiar M6) – rozstaw co 400 mm. Następnie do pasm należy przymocować okładzinę z płyty 20 mm przy pomocy stalowych zszywek, wkrętów lub gwoździ – rozstaw co 150 mm.

Zszywki przytwierdza się zszywaczami pneumatycznymi. Dopuszczalne jest również zastosowanie gwoździ umieszczanych gwoździarkami pneumatycznymi. Te dwa sposoby są o wiele szybsze niż montowanie za pomocą wkrętów.

Po zamontowaniu pasm wkładamy między nie izolację termiczną. Na to wszystko kładziemy płyty PROMATEC-L500, które montowane są do pasm montażowych za pomocą stalowych zszywek (maksymalny rozstaw 150 mm), wkrętów lub gwoździ (maksymalny rozstaw 200 mm). Wszelkie spoiny, tak jak w przypadku zabezpieczania szachtu samymi płytami, należy pokryć klejem PROMAT K84, który zapewnia odpowiednią ognioodporność.

Wszystkie te produkty dostępne są w CALDO w całej Polsce. W razie pytań i wątpliwości zawsze można skonsultować się z doradcą techniczno-handlowym CALDO, który dokona analizy sytuacji i pomoże w doborze odpowiedniego produktu, wymiarów i potrzebnych akcesoriów.

Szukasz produktów do zabezpieczenia szachtów? Skontaktuj się z nami

Administratorem podanych danych osobowych jest CALDO-IZOLACJA Sp. z o.o. działająca w ramach Grupy CALDO. Informacje dotyczące Grupy oraz zasad przetwarzania danych, celów, podstaw i uprawnień znajdują się w Polityce Prywatności.

promatpromatectpromatect-l500szachtyzabezpieczenia przeciwpożarowe

Udostępnij

Zobacz też

Zobacz wszystkie wpisy

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać na swoją skrzynkę mailową informacje o nowych produktach, poradach, wydarzeniach czy szkoleniach, które mogą Cię zainteresować.Zobacz aktualny newsletter